"Kapitan własnej duszy - Karol Olgierd Borchrdt" (dvd)

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Kapitan Karol Olgierd Borchardt dla polskich żeglarzy jest postacią niemal legendarną.

Film opowiada o życiu tego najsłynniejszego polskiego pisarza marynisty. Jest również historią narodzin Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, wychowującej oficerów nieistniejącej wtedy rodzimej floty handlowej.

W filmie wysłuchamy żartów oraz historii Kapitana o narodzinach „Polski na morzu”. O generale Mariuszu Zaruskim, o sprawie z żaglowcem Dar Pomorza, o kłopotach z mieszkaniem i zakazem żeglowania, który dostał po powrocie do kraju w 1949 r. Borchardt opowiada dlaczego nie udało mu się dostać za pierwszym podejściem do szkoły w Tczewie, jak pomogło indywidualne poręczenie Generała Mariusza Zaruskiego. Jest to również obraz o powstaniu portu w Gdyni, o wyobrażeniach o morskiej wielkości Polski, o Borchardtcie jako nauczycielu astronawigacji w szkole morskiej. Poznajemy jego miłości,  słuchamy historii o zależnościach pomiędzy Borchardtem a dowódcą Daru Pomorza Kpt. Jurkiewiczem.

To także film o, sięgająca nawet lat dwudziestych, fascynacji Borchardta osobą kapitana Mamerta Stankiewicza oraz, oraz legendą szkolnego barku Lwów. Transatlantyckie rejsy pod dowodzeniem „Znaczy kapitana” na M/s Piłsudski, oraz późniejsze zatonięcie statku na wstępie kampanii wrześniowej pozostawiły najmocniejszy ślad w pamięci Borchardta. 

W dokumencie zostało użytych wiele wyjątkowych ujęć filmowych. Twórcę „Znaczy kapitana”, „Szamana morskiego”, czy też „Kolebki nawigatorów” przywołują m.in. Kapitan Daniel Duda, Kapitan Tadeusz Olechnowicz czy też literat kapitan Tomasz Sobieszczański – Lobo. Niezwykle ciekawy materiał, a ktokolwiek, u kogo na regale jest pozycja z marynarskim mankietem na okładce musi go zobaczyć.

"Karol Olgierd Borchardt - Kapitan własnej duszy"
reż. Michał Dąbrowski

dvd
48 min
produkcja 1974-2011
język: j.polski 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl